- Szólásszabadság kontra gyűlöletbeszéd: Az EU cenzúrázási programja
- 2024. május 15, szerda 18:00 - 19:30
- Stanhope Hotel Brüsszel
REGISZTRÁCIÓ
A brüsszeli politikai elit közelmúltbeli kísérlete a Nemzeti Konzervatív Konferencia törlésére nem egyszeri támadás volt a szólásszabadság ellen Európában. Ez beleillik az EU-ból kiinduló, a politikai narratíva ellenőrzésére irányuló, évtizedek óta tartó politika mintájába, és számos példa van arra, hogy Brüsszelben is töröltek rendezvényeket.
A NatCon lemondására tett #April16-os kísérlet rávilágított arra, hogy a brüsszeli buborék akarja meghatározni, hogy az uniós országokban élő 448 millió ember mit mondhat, hallhat vagy gondolhat. A „dezinformációval” szembeni megszorításoktól kezdve az úgynevezett „gyűlöletbeszéd” betiltására tett kísérleteken át az elitek ma már orwelli nyelven beszélnek a szólásszabadságról. Válaszul az MCC Brussels elindította a Brüsszeli Szólásszabadság Nyilatkozatot - egy kampányt, amelynek célja a szólásszabadság alapvető fontosságának elismerése.
De amint az az EU digitális menetrendjében különösen világosan látszik, összehangolt erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy az EU elitjének hatalmába adják annak meghatározását, hogy mi az elfogadható beszéd, és hogy eltávolítsanak mindent, amit politikailag veszélyesnek ítélnek. A szemünk előtt rejtőzködve próbálják létrehozni a politikai beavatkozás eddig példátlan rendszerét annak meghatározására, hogy mit lehet és mit nem lehet mondani az interneten.
A NatCon törlésének kísérlete és az EU szólásszabadság-ellenes programja egyaránt az európai politika aggasztó tendenciájáról árulkodik: az uniós elit ahelyett, hogy megpróbálná meggyőzni politikai ellenfeleit, egyre inkább megpróbálja elhallgattatni őket. A háttérben az a félelem húzódik meg, hogy a Net Zerótól a kultúrharcig, a gazdaságtól a külpolitikáig az uniós elit kezdi elveszíteni a vitát.
Kinek kellene irányítania, hogy mit lehet, illetve mit nem lehet mondani, hallani vagy gondolni Európában? Mi a legjobb fegyver a hamis vagy gyűlöletkeltő beszéd ellen? Büntető korlátozások vagy több beszéd? Mit veszítenek az európai polgárok, ha az elitek hatalmat kapnak az elfogadható beszéd határainak meghatározására? Miért olyan létfontosságú a szólásszabadság a demokrácia szempontjából?
Az MCC Brussels technológiai szakértőjének, Norman Lewisnak új jelentése, a „Gyűlöletbeszéd kontra szólásszabadság: Az európai demokrácia jövője” című tanulmánya a brüsszeli gyűlöletbeszéddel szemben kíván ellenpontot nyújtani. A jelentés azt vizsgálja, hogy az EU fokozatosan hogyan igyekszik egyre több és több mondanivalót ellenőrizni. A szólás elleni ilyen támadásokkal szemben minden eddiginél erősebb a visszavágás szükségessége.
De amint azt Yohann Rimokh Llaywer is tanúsíthatja, nem csak a digitális terület a tét. Brüsszel az ellenségeskedés melegágya az olyan politikai személyiségekkel szemben, akik nem illeszkednek az uniós diskurzus főáramába. Az elit újra és újra megpróbálja leállítani a neki nem tetsző eseményeket, ami legutóbb a NatCon törlésének kísérletében csúcsosodott ki.
Vegyen részt ezen az eseményen az MCC Brussels legújabb jelentésének bemutatóján, és támogassa a brüsszeli szólásszabadságról szóló nyilatkozatot.
Felszólalók
Norman Lewis, az MCC Brussels vendégkutatója; a „Gyűlöletbeszéd kontra szólásszabadság: Az európai demokrácia jövője
Yohann Rimokh, ügyvéd, brüsszeli ügyvédi kamara; a véleménynyilvánítás szabadságával kapcsolatos ügyek szakértője.