Olvasási idő: 2 perc

A jogállamiság Brüsszel egyik legfontosabb ügye. Az EU rendkívüli mennyiségű időt fordít a témával kapcsolatos jelentések összeállítására, viták lefolytatására és nem kormányzati szervezetek finanszírozására. A legkomolyabb hatáskörét a nem engedelmeskedőkkel szembeni fellépésre tartja fenn. Lengyelország konzervatív PiS-kormánya egy ideig az EU „jogállamisági” tűzvonalában állt.

De aztán valami furcsa dolog történt. Valódi jogállamisági válság alakult ki Lengyelországban, amikor egy új kormány került hatalomra, és tekintélyelvű hatalomátvételbe kezdett a média, az igazságszolgáltatás és a politikai ellenfelei ellen. De ezúttal az EU hallgatott.

Ez az angol nyelvű jelentés Donald Tusk hihetetlen hatalomátvételének történetét mutatja be, amely felforgatja mindazokat a jogállamisági normákat, amelyeket az EU oly sokáig próbált védelmezni. Tusk kormánya ugyanis kifejezetten bejelentette, hogy felfüggeszti a normális demokratikus folyamatokat. Tusk büszkén beszélt a „harcos demokrácia” és az „átmeneti igazságszolgáltatás” új, orwelli fogalmainak kidolgozásáról - olyan fogalmakról, amelyeket szorosan figyelnek Brüsszelben, miközben az európai elit máshol rendszerváltást tervez.

Az EU hallgatása ebben a kérdésben leleplezi a jogállamiság körüli retorika képmutatását. De ami még ennél is rosszabb, hogy az EU szurkolt annak, ahogy egy valódi tekintélyelvű vezető megszilárdította hatalmát Európa egyik legnagyobb országában. Ez az el nem mondott történet arról, hogyan szilárdította meg Donald Tusk a hatalmát, hogyan hagyta cserben a jogállamiságot, és - mindenekelőtt - hogyan úszta meg a dolgot.

AZ ANGOL NYELVŰ ÖSSZEFOGLALÓ ITT OLVASHATÓ

A szerzőről

Artur Ciechanowicz újságíró és nemzetközi ügyek szakértője. Korábban a PAP lengyel hírportál berlini és brüsszeli tudósítója volt. Korábban a varsói Keleti Tanulmányok Központjának (OSW) elemzője volt. Kutatási területe a döntéshozatali folyamatok és a lobbizás az EU-ban, valamint az EU agrárpolitikája.